Sendvičima je mjesto u kuhinji. Ne u razgovorima.
- Dragana Gucanin
- Nov 30, 2023
- 2 min read
Updated: Jan 25, 2024
Jeste li čuli za sendvič feedback?
To je onaj feedback strukturiran da ti kritiku isporuči kao punjenje sendviča - između dva pozitivna komentara. Nešto kao: "Tvoje prezentacijske vještine su se stvarno popravile i to je super. Ono gdje bi se mogao popraviti su tvoji izvještaji. U zadnjem sam primjetio neka nepodudaranja koja bi trebalo provjeriti. Načelno gledajući, tvoj doprinos timu je izrazito vrijedan."
U originalu, ovaj alat nije zamišljen baš tako konfuzno, ali u praksi najčešće tako ispadne. Ne preferiramo kritički odbijati određene tehnike, no sendvič metoda zaslužuje iznimku.
Zašto? Zato što primatelja ostavlja sa:
ZBUNJENOŠĆU. Neki će čuti samo pohvalu, drugi samo kritiku, a treći nijedno jer će se pitati „Što je točno pisac htio reći? Radim li dobro prezentacije ili ne radim dobro izvještaje?" Pakirajući jedno s drugim, nijedno ne dolazi do primatelja. Uz to, mnogi ne traže pojašnjenje (jer su naučeni da ne smiju propitivati ili se to shvati kao provokacija), što dodatno ostavlja prostor za nejasnoće.
NEPOVJERENJEM. Plešemo oko slona u sobi, umjesto da se pozabavimo njim. Nedirektnost može ostaviti dojam neiskrenosti i manipulacije, što dugoročno može narušiti povjerenje i osjećaj sigurnosti u tom odnosu.
STATUSOM QUO. Zapravo nismo usmjerili daljnji tijek suradnje niti smo dali konkretne informacije: čega točno želimo više, a čega manje? Sendvič feedback često zvuči više kao komentar ili observacija nego feedback (sjeti se 13 “planinarskih” koraka kvalitetnog feedbacka).
Kvalitetan feedback donosi upravo suprotno: gradi povjerenje, unosi jasnoću zajedničkog cilja, čvršću suradnju te, u konačnici, ostvarenje rezultata.
Iako je tvoj cilj korištenja ove metode pokazati da primjećuješ i doprinos osobe te umanjiti osjećaj neugode, ostavi sendviče za kuhinju.
Umjesto toga, odvoji pohvale i kritike u zasebne razgovore. Ne troši vrijedne pohvale i priznanja za sendvič, jer ih osoba neće upiti. Dapače, naučit ćeš je da nakon svake dobre stvari dolazi nešto loše i dugoročno sabotirati povjerenje.
Kada daješ konstruktivni feedback, budi iskren, obazriv i jasan. Pritom imaj na umu da:
„Budi iskren“ nije dozvola za bezobrazluk ni poziv da prijeđeš granice bliskosti. Ostani unutar zahtjeva poslovne uloge i informacija važnih za ostvarenje rezultata.
„Budi obazriv“ ne znači da preskačeš neke informacije kako osobu ne bi povrijedio. Bolna istina veća je obazrivost nego laskanje ili laž, no biraj riječi. Adresiraj ponašanje, a ne osobu.
„Budi jasan“ ne daje pravo na jednostrano iznošenje očekivanja. Pred sobom imaš odraslu osobu s kojom ti je cilj zajednički naći rješenje, a ne završiti razgovor sa „jel ti jasno?“.
Ako želiš raditi na komunikaciji unutar svog tima ili unaprijeđenju vlastitog stila komuniciranja, pridruži nam se na edukacijama ili javi za 1na1 coaching.
Sjeti se, velike promjene rezultat su malih, svjesnih iskoraka koje činimo na dnevnoj razini!
Veselimo se podržati te u tvojima!