Za ljubav treba imati dušu, a za feedback… cojones!
- Dragana Gucanin
- Nov 24, 2023
- 3 min read
U prošlom smo članku pričali o neugodnim emocijama koje prate negativne (čitaj: konstruktivne) feedback razgovore i našim pokušajima da takve emocije izbjegnemo → nemoguće.
Ljudi smo, emocije su normalna stvar i s biološke strane je apsolutno očekivano da ćemo u takvim razgovorima proći kroz 4 faze i miks emocija pod svakom (SARA model):
Shock (šok)
Anger (ljutnja)
Resistance (otpor)
Acceptance (prihvaćanje)
Ali, to je već vrhunac radnje. Krenimo od uvoda i pogledajmo gdje nastaje zaplet.
Zamisli nekog planinara. On istražuje i osvaja vrhove. Zna da ga na putu čekaju prepreke, da je moguće da neće stići do vrha, da će mu vrijeme, ozljede te mentalna i fizička spremnost utjecati na planove. Hoće li zbog neizvjesnosti i straha odustati od cilja i propustiti osjećaj slobode i osnaženosti pri pogledu s vrha?
Kako kod planinara, tako i kod nas, prvi sastojak uspješnog feedbacka je HRABROST. To je uvod u priču. Skupiti hrabrost za ući u razgovor prihvaćajući da postoji mogućnost da ne dođemo do cilja, da po putu budemo ozlijeđeni, da će razgovor ići u smjerovima koje nismo planirali. Hrabrost da na tom putu zadržimo jasan cilj i namjeru: mijenjati odnos i suradnju na bolje! I baš zato, za ljubav treba imati dušu, a za feedback… cojones.
Zanimljivo je da, kada je posao u pitanju, ne manjka nam cojones; uglavnom smo spremni značajno riskirati da ideje i projekti ugledaju svjetlo dana ili da dođemo do kvalitetnih ljudi. Ali, kada treba riskirati hoćemo li se i dalje “nekome svidjeti” ili kako će to utjecati na “ugled dobrog šefa” , riskirati izgovoriti očekivanja, postaviti granice, zaštititi sebe, tim i posao… tu failamo. Treba imati cojones za upravljanje poslom, a još više za upravljanje odnosima.
Kad ulazimo u zahtjevan razgovor hrabro i s ciljem da mijenjamo suradnju i odnos na bolje, u našem se mozgu otvaraju kreativnost i sofisticirane strategije, a smanjuje se strah, borbenost i obrana. Onaj s druge strane to osjeća.
Zatim dolazimo do zapleta: sama pustolovina penjanja. Pa kao što se planinar ne bi na Velebit penjao u japankama, tako i mi bez OPREME I PRIPREME ne idemo u feedback razgovore. Stoga, ne budi “Čeh na Velebitu”:
Odredi cilj. Što želiš ovim razgovorom postići? Poboljšati suradnju, usmjeriti rad osobe, unaprijediti odnos, vježbati direktnu komunikaciju, prakticirati ja-poruke… Cilj nikada nije samo “dati feedback”.
Kreći se u skladu sa svojim kapacitetima. Ne penji se na Mount Everest ako još nisi bio na Sljemenu. Počni s manjim vrhovima.
Isplaniraj rutu. Kojim ćeš putem? Zašto je ta staza dobra? Koje ćeš teme zaobići? Što nikako ne smiješ preskočiti? Kada se krećeš (govoriš), a kada odmaraš (šutiš)?
Odvoji vrijeme prema zahtjevnosti uspona. Teži usponi (i razgovori) ne stanu u 15 minuta.
Upoznaj se s lokalnom regulativom i uvjetima. Kako baš toj osobi prići i prenijeti poruku? Svaka planina ima svoje zakonitosti.
Pogledaj vremensku prognozu. Ako se sprema oluja, odgodi.
Kvalitetno se opremi (odjeća, obuća, ruksak, zaštita). Istraži metode davanja i primanja feedbacka i prilagodi ih svom stilu.
Znaj što raditi u slučaju opasnosti. Nauči kako postupiti u hitnim slučajevima i ozljedama.
Pozovi suputnika, neka ti se pridruži u slobodi i pripremljen. Pitaj za pristanak za ovaj razgovor, nemoj ga voditi u planine na prepad. Dogovorite vrijeme i mjesto, najavi temu i objasni što ti je cilj.
Ponesi vode i hrane. Neka ti empatija bude voda, a aktivno slušanje hrana. I nemojte biti gladni #hangry
Ne srljaj. Bolje je zastati i vidjeti jesi li na pravom putu nego trčati krivom stazom. Tišina i pauza naši su prijatelji.
Prati brzinu suputnika. Nije ti cilj prestići ga nego da zajedno dođete do vrha. U planini se tempo prilagođava najsporijem članu skupine.
Dogovori buduće pohode. Kada i kako ćete se ubuduće feedbackirati kako biste zajedno gradili bolju suradnju?
BONUS KORAK: Evaluiraj svoje putovanje. Nakon razgovora, razmisli - kakav si bio? Što je bilo odlično? Što možeš drugačije sljedeći put?
HRABROST + PRIPREMA = SPREMAN SI.
Pridruži nam se na programu Growth Focused Leader na kojem ćeš naučiti kojih pet ključnih razgovora vode uspješni voditelji i timovi te kako ih prilagoditi vlastitom stilu.